ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Κ.Π.ΚΑΒΑΦΗ Γ' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Στο μάθημα "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Γ΄Γυμνασίου το παρόν Τετράμηνο "τρέχει" η εξής εργασία: "Υιοθετώ ένα ποίημα του Κ.Π.Καβάφη και δημιουργώ κάτι δικό μου από αυτό".

Ο μαθητής Θανάσης Μεσσήνης "υιοθέτησε" τα "Κεριά" του Ποιητή και δημιούργησε μια δική του ποιητική σύνθεση με θέμα τη στάση του Ανθρώπου απέναντι στο αδυσώπητο του Χρόνου.

Τα "Κεριά" του Θ.Μεσσήνη.

ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ

Τα παιδιά ζωγραφίζουν το "Νυχτερινό" του Ν. Λαπαθιώτη.

Ἕνα φεγγάρι πράσινο, μεγάλο,
ποὺ λάμπει μέσ᾿ τὴ νύχτα -τίποτ᾿ ἄλλο.

Μιὰ φωνὴ γρικιέται μέσ᾿ τὸ σάλο
καὶ ποὺ σὲ λίγο παύει -τίποτ᾿ ἄλλο.

Πέρα μακριά, κάποιο στερνὸ σινιάλο
τοῦ καραβιοῦ ποὺ φεύγει -τίποτ᾿ ἄλλο.

Καὶ μόνον ἓν παράπονο μεγάλο
στὰ βάθη τοῦ μυαλοῦ μου. -Τίποτ᾿ ἄλλο.

Οι  μαθητές άκουσαν το ποίημα και εν συνεχεία κλήθηκαν να αποδώσουν ζωγραφικά την εικόνα που τους εντυπώθηκε.

Ξεχώρισαν τα ακόλουθα δύο εργα. Σας τα παρουσιάζουμε με υπερηφάνεια.

goyfas

Κωνσταντίνος Γκούφας, Γ2

klentiana

Γκιοκάι Κλεντιάνα, Γ2

ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ Γ. ΝΤΑΛΑΡΑΣ

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕΣΣΗΝΗ ΘΑΝΑΣΗ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ

Στο μάθημα των "Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Γ΄Γυμνασίου προσεγγίσαμε το περίφημο δημοτικό τραγούδι "Του γιοφυριού της Άρτας".

Καθώς πιστεύουμε ότι κάθε λογοτεχνικό κείμενο θα πρέπει να λειτουργεί ως αφορμή για να δημιουργήσουμε κάτι δικό μας, ανατέθηκε στους μαθητές η εργασία: "Ξεκινήστε από όποιο σημείο της ιστορίας θέλετε και μεταπλάστε ελεύθερα το περιεχόμενο του τραγουδιού σε πεζό ή έμμετρο λόγο."

Δεν μπορούμε να μη μοιραστούμε μαζί σας το "διαμαντάκι" του μαθητή Μεσσήνη Θανάση, ο οποίος μάλιστα το συνέθεσε σε συνέχειες και μας κράταγε όλους σε αγωνία για την εξέλιξη της ιστορίας του!

Απολαύστε το! "Κατά Θανάση Μεσσήνη παραλλαγή"

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ-ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ

31328matvmena

Οι μαθητές της Γ' Γυμνασίου, στα πλαίσια του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, και με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους Δ. Κατσίποδα, διάβασαν τα βιβλία "Ματωμένα χώματα" της Δ. Σωτηρίου και το "Νούμερο 31328" του Η. Βενέζη. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να παρακολουθήσετε τις παρουσιάσεις των εργασιών των μαθητριών Μούλιου Αγγελικής, Μούλιου Μαρίας και Πλευράκη Στέλλας, που ξεχώρισαν: