ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΛΟΓΟΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Πάροδος Λεωφόρου Βουλιαγμένης 521, Ηλιούπολη, Τ.Κ. 163 41

Αγαπητοί γονείς,

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων σας καλεί στην Εκλογοαπολογιστική Συνέλευση την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2019, και ώρα 19:30 στο αμφιθέατρο.

Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:

$11.       Υποβολή υποψηφιοτήτων για το νέο Δ.Σ.

$12.       Απολογισμός του απερχόμενου Δ.Σ. για τα πεπραγμένα της σχολικής χρονιάς που πέρασε.

$13.       Ορισμός ημερομηνίας Εκλογών και εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής.

Η παρουσία όλων των γονέων είναι ιδιαίτερα σημαντική τόσο για την ενημέρωσή τους όσο και για τη συμβολή τους στην καλύτερη εκπροσώπηση των  γονέων στο σχολείο μας.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: Μ. Βιτωράκη 6977523766, Α. Βλάχου 6955802712, Μ. Παλτόγλου 6977350709

Για το ΔΣ

......................................................................................................................................................................

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ, 25/1/2019

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Πάροδος Λεωφόρου Βουλιαγμένης 521, Ηλιούπολη, Τ.Κ. 163 41

Αγαπητοί γονείς,

Τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι:

$11.       Υποβολή υποψηφιοτήτων για το νέο Δ.Σ.

$13.       Ορισμός ημερομηνίας Εκλογών και εκλογή Εφορευτικής Επιτροπής.

Τηλέφωνα επικοινωνίας: Μ. Βιτωράκη 6977523766, Α. Βλάχου 6955802712, Μ. Παλτόγλου. 6977350709

Για το Δ.Σ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΕΩΝ 1

Ηλιούπολη 23/ΦΕΒ/2017

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 5ΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΣΤΟ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΕΩΝ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Εχθές, στις 22 Φεβρουαρίου 2017, στο Δημαρχείο Ηλιούπολης, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου, το 5ο Γυμνάσιο συμμετείχε σε μια πρωτοβουλία DemocracyinAction, δηλαδή, στο Α΄ Δημοτικό Συμβούλιο Νέων ?μια αξιέπαινη δράση που οργάνωσε ο Δήμος Ηλιούπολης για τους νέους. Η συμμετοχή αυτή απέδειξε ορισμένα πράγματα και μερικά άλλα που, ενώ θα έπρεπε, δεν είναι αυτονόητα. Πρώτον, έδειξε το υψηλό επίπεδο των μαθητών και των μαθητριών που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας (μαζί με τα άλλα δύο Γυμνάσια) ?ένα επίπεδο που πιστώνεται σε ολόκληρη τη μικρή σχολική κοινότητα του 5ου Γυμνασίου Ηλιούπολης. Δεύτερον, έδειξε ότι όταν οι νέοι έχουν την ευκαιρία, όταν τους δίνεται βήμα για να ακουστεί η φωνή τους, ακούγονται εκείνα που θα έπρεπε κανονικά και επιτακτικά να απασχολούν τον δημόσιο διάλογο, αλλά και να τον κοσμούν: ζητήματα πολιτισμού, παιδείας, εκπαίδευσης, τέχνης, ιστορίας, συλλογικής παράδοσης και μνήμης, δράσεις ευαισθησίας και μέριμνας για αδύναμους, φτωχούς, ασθενείς, άτομα τρίτης ηλικίας, δράσεις για έργα και υποδομές βελτίωσης της ζωής στην πόλη, αλλά και δράσεις και προτάσεις που σχετίζονται με τη δημόσια ζωή, τη δημοκρατία, τις νέες τεχνολογίες και το διαδίκτυο ?το προνομοιακό πεδίο για τους νέους. Τρίτον, η σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας και τα επιχειρήματα, η φιλοσοφία της καθημερινής ζωής και η αξιοποίηση της λογικής, της γνώσης και της επιστήμης, όπως τα ζεύγματα σκοποί-μέσα, ανάγκες-αποτελέσματα κ.λπ. ήταν εκ των ων ουκ άνευ της συζήτησης. Τέλος, τα παιδιά ?κατά κοινή παραδοχή? έδειξαν το πώς πρέπει να γίνεται ο δημόσιος διάλογος: σε πλαίσιο κοσμιότητας, κατανόησης, ευγένειας, άμιλας και πάντα έξω από προσωπικές σκοπιμότητες και ιδιοτελή οφέλη. Παραδείγματος χάριν, αυτό το τελευταίο ? κατά κοινή ομολογία αρκετών εν ενεργεία Δημοτικών Συμβούλων που παραβρέθηκαν στο Α΄ Δημοτικό Συμβούλιο Νέων Ηλιούπολης?, δυστυχώς, δεν γίνεται στον κόσμο των πραγματικών Δημοτικών Συμβουλίων.

Σε μια μικρή αλλά πολύ σημαντική χώρα όπως είναι η Ελλάδα, στην δική μας χώρα, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά αν υπήρχαν τέτοιες συνεδριάσεις στην αιρετή τοπική αυτοδιοίκηση ή στο Κοινοβούλιο? δηλαδή, αν οι συζητήσεις και οι διάλογοι για πολλά κρίσιμα και περισσότερο σύνθετα θέματα, γίνονταν όπως έγινε η χθεσινή συζήτηση. Το μάθημα που πήραμε όλοι όσοι μεγαλύτεροι βρεθήκαμε εκεί εχθές το βράδυ, ήταν μάθημα πολιτικού πολιτισμού, και ήταν διπλό. Πρώτον, να γίνουμε καλύτεροι και να διορθώσουμε όσο μπορούμε τις δικές μας δράσεις και επιλογές ώστε να ανταποκριθούμε καλύτερα στα θέλω και τα όνειρά σας, τα όνειρα των νέων. Δεύτερον, καταλάβαμε ότι με τέτοια νέα γενιά, όπως η δική σας η οποία στον κοντινό ορίζοντα θα κλιθεί να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά, υπάρχει κάποια ελπίδα για όλους μας. Οι απόψεις σας για την πόλη, την πολιτική και την κοινωνία έχουν ξεχωριστό ενδιαφέρον γιατί αυτές θα είναι που θα διαμορφώσουν το κοινό μας μέλλον.

Τα συγχαρητήρια φαντάζουν λίγα. Συγχαρητήρια για κάθε έναν μαθητή και για κάθε μία μαθήτρια που συμμετείχαν στην εκδήλωση αυτή? για όλες τις καθηγήτριες (κυρίες Κωστοπούλου, Βάβου, Κατσίποδα) που βοήθησαν τα παιδιά και συντόνισαν την όλη δράση? στον Διευθυντή, Σωτήριο Δόση, που ανταποκρίθηκε θετικά στην ιδέα συμμετοχής και έβγαλε μπροστά το 5ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης. Συγχαρητήρια στους γονείς που στήριξαν τα παιδιά τους.

Συγχαρητήρια σε όλο το 5ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης.

Ο Πρόεδρος του ΔΣ Συλλόγου Γονέων του 5ου Γυμνασίου,

Θανάσης Βασιλείου

Έναρξη των μαθημάτων χορού

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,

Ο Σύλλογός μας σας ενημερώνει ότι από την Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015, θα αρχίσουν τα μαθήματα χορού Latin & Zumba υπό τη φροντίδα του μέλους του Συλλόγου μας κας Φούλης Κατσακούλα στην αίθουσα του Γυμναστηρίου του σχολείου. Το πρόγραμμα θα είναι το εξής: Για τους γονείς 5.30-6.30 και στις 6.30-7.30 για τους μαθητές μας. Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να προσέλθουν και όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν, μπορούν να επικοινωνήσουν με την κυρία Κατσακούλα.