1η Θέση στον Διαγωνισμό Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Αξιοποίησης Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Περιεχομένου

Κατά το σχολικό έτος 2014-2015, όλοι οι μαθητές του Β3 τμήματος, χωρισμένοι σε δύο ομάδες, συμμετείχαν στο ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο "The Character Project: Educating the heart". Στο ίδιο έργο συμμετείχαν 19 σχολεία από την Ελλάδα, την Γερμανία, την Γαλλία, την Ιταλία, την Ισπανία, την Σουηδία, την Πολωνία και την Ρουμανία. Ο στόχος του έργου ? η γλώσσα του οποίου ήταν η αγγλική- ήταν να ανακαλύψουν τα παιδιά την σημασία της θετικής ψυχολογίας και συμπεριφοράς και μέσα από την ομαδικότητα και την συνεργασία, να εξερευνήσουν τις θετικές πλευρές της προσωπικότητάς τους, συμβάλλοντας έτσι στην προώθηση του ευεργετικού κλίματος στο σχολείο.

Αν και ήταν η πρώτη μας συμμετοχή σε έργα eTwinning, το σχολείο μας βραβεύθηκε με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας (1η Θέση) για την τελειότητα της εργασίας μας στο συγκεκριμένο έργο η οποία έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο. Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές μας και τους συγχαίρουμε για την επιτυχία τους.

Το έργο συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί Κωστοπούλου Καλλιόπη και Παπαθανασίου Χρυσούλα κλ. ΠΕ06.