ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΙΔΩΝ ΠΡΩΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Σήμερα, Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2015, παραδώσαμε 40 κούτες με ρούχα, παπούτσια και φάρμακα που συνεισέφεραν οι γονείς των μαθητών και οι καθηγητές του σχολείου μας στο Κέντρο Υποδοχής και Φιλοξενίας Προσφύγων στο Ελληνικό.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές μας που στήριξαν την κίνηση αυτή και μας βοήθησαν στη συσκευασία και φόρτωση των συγκεντρωμένων ειδών, τους γονείς τους που συνέβαλαν καθοριστικά στη διαλογή, ταξινόμηση και συσκευασία των ρούχων, παπουτσιών και φαρμάκων που συγκεντρώθηκαν και την επιτροπή παράδοσης των ειδών αυτών που με επικεφαλής την υποδιευθύντρια του σχολείου μας, κα Φώτη Δήμητρα, διεκπεραίωσαν την παράδοση των ειδών αυτών, προκειμένου να διατεθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στους συνανθρώπους μας, που τα έχουν ανάγκη.

Κλείνουμε με την ευχή οι συνάνθρωποί μας που αναγκάστηκαν να πάρουν το δρόμο της προσφυγιάς να βρουν σύντομα τη δική τους πατρίδα και ειρήνη.

"Η ειρήνη είναι τα σφιγμένα χέρια των ανθρώπων
είναι το ζεστό ψωμί στο τραπέζι του κόσμου
είναι το χαμόγελο της μάνας.
Μονάχα αυτό.
Τίποτ' άλλο δεν είναι η ειρήνη.
Και τ' αλέτρια που χαράζουν βαθειές αυλακιές σ' όλη τη γης
ένα όνομα μονάχα γράφουν:
Ειρήνη. Τίποτ' άλλο. Ειρήνη.

Πάνω στις ράγες των στίχων μου

το τραίνο που προχωρεί στο μέλλον

φορτωμένο στάρι και τριαντάφυλλα

είναι η ειρήνη.

Αδέρφια μου,

μες στην ειρήνη διάπλατα ανασαίνει

όλος ο κόσμος με όλα τα όνειρά του.

Δόστε τα χέρια, αδέρφια μου,

αυτό 'ναι η ειρήνη."

ΑΘΗΝΑ, Γενάρης 1953, Γιάννης Ρίτσος "Ειρήνη".

prosfiges