Σε αυτή τη σελίδα βρίσκονται όλες οι ανακοινώσεις που αφορούν στο
5ο Γυμνάσιο Ηλιούπολης

Από το αριστερό μενού επιλέξτε:

• Νέα για να πλοηγηθείτε στα νέα του σχολείου μας
  • Ανακοινώσεις για να πλοηγηθείτε στις ανακοινώσεις του σχολείου μας

Οι έλεγχοι προόδου των μαθητών του σχολείου μας για το Α΄Τετράμηνο θα δοθούν στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας την Τετάρτη, 6 Φεβρουαρίου 2019 από τις 11 ως τις 2 μ.μ. από τους υπεύθυνους καθηγητές των τμήματών τους.

Ευχόμαστε στους μαθητές μας Καλή Πρόοδο και Καλή Δύναμη!

Από τη Διεύθυνση

βαθμοί

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή, 21 Δεκεμβρίου 2018, θα πραγματοποιηθεί εκκλησιασμός για τους μαθητές του σχολείου μας στον Ι. Ναό Αγίας Παρασκευής Ηλιούπολης και οι μαθητές θα αποχωρήσουν από το σχολείο περίπου στις 12 μ.μ.

Η Διευθύντρια και οι καθηγητές του 5ου Γυμνασίου Ηλιούπολης σας εύχονται Καλές Γιορτές με Υγεία και Ευτυχία & να υποδεχθούμε όλοι μας το 2019 με Δύναμη και Αισοδοξία.

xristougenna

Ας στολίζουμε πάντα στις ψυχές μας το δέντρο της Αγάπης, της Χαράς και  της Αλληλεγγύης ! ! !

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στο «2ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης», το οποίο διεξήχθη στο Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. Δημόκριτος από 30 Νοεμβρίου έως 2 Δεκεμβρίου.

Στο παραπάνω συνέδριο παρουσιάστηκαν δύο επιστημονικές εργασίες ως αναρτημένες εργασίες με τίτλους:

$1·         «Ύποπτες χημικές ουσίες στα καλλυντικά και στα προϊόντα περιποίησης. Τι πραγματικά γνωρίζουμε;»

$1·         «Διάγνωση καρκίνου σε αρχικό στάδιο και προληπτικές εξετάσεις»

Για τις παραπάνω επιστημονικές εργασίες δούλεψαν μαθητές της Β’ και Γ΄ Γυμνασίου του σχολικού έτους 2017-2018, καθώς η έρευνα ξεκίνησε το Φεβρουάριο 2018. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν μεγάλη, καθώς συνολικά εργάστηκαν περίπου 40 μαθητές και για τις δύο επιστημονικές εργασίες. Αρχικά, τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες κι έκαναν βιβλιογραφική έρευνα. Από τα αποτελέσματα της βιβλιογραφικής έρευνας, προέκυψαν ερευνητικά ερωτήματα και για το σκοπό αυτό συνέταξαν ερωτηματολόγια, τα οποία μοίρασαν σε μαθητές του σχολείου και τους γονείς τους. Το επόμενο στάδιο περιελάμβανε την αποδελτίωση και καταγραφή αποτελεσμάτων και συμπερασμάτων στα ερευνητικά μας ερωτήματα. Στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν όλα τα δεδομένα που προέκυψαν τόσο από τη βιβλιογραφική έρευνα, όσο και από τις απαντήσεις των ερωτηματολογίων και έγινε η συγγραφή των εργασιών. Μετά την αποδοχή των εργασιών από τους κριτές, το τελευταίο στάδιο ήταν ο σχεδιασμός των δύο αναρτημένων εργασιών (poster). Και στις δύο εργασίες επιβλέπουσες καθηγήτριες ήταν η κ. Αγιαμαρνιώτη Καλομοίρα (ΠΕ04.02, Χημικός) και η κ. Σφυρόερα Δήμητρα (ΠΕ04.01, Φυσικός).

Οι μαθητές μας έδειξαν ενδιαφέρον, ερεύνησαν, συνεργάστηκαν και ακολούθησαν την επιστημονική διαδικασία που απαιτείται, προκειμένου να προκύψει μία επιστημονική εργασία. Τέλος, τα παιδιά ήταν άρτια καταρτισμένα και προετοιμασμένα στην παρουσίαση των δύο εργασιών στο συνέδριο.

Πολλά συγχαρητήρια στους μικρούς κι ίσως μελλοντικούς ερευνητές!

20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ:

dikaiomata

ΔΗΜΗΤΡΑ Χ. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Για ένα παιδί που κοιμάται

Νύχτα. Η κίνηση αραιή στη λεωφόρο.
Μες στο κλειστό, το φωτισμένο εργοστάσιο,
Οι μηχανές, αποσταμένες μα άγρυπνες,
Επιβλέπουν σαν άκακοι γίγαντες
Τον ύπνο του μικρού. Στριμωγμένος
Κοντά στη σκάρα του ατμού
Με του αδερφού του το παλτό σκεπασμένος
Ξεκουράζεται.
Όλη τη μέρα δουλεύει στα φανάρια
Σκουπίζει τζάμια βιαστικά με το κόκκινο.
Εισπράττει κέρματα ή την εύλογη αγανάκτηση. Περιμένει το επόμενο φανάρι.
Τίμια κερδίζει έτσι το ψωμί
Και το μερίδιο του νυχτοφύλακα,
Που τον αφήνει να κοιμάται εκεί μέσα.

Τα χιονισμένα βουνά της πατρίδας του,
Τα χέρια της μάνας του που τύλιγαν γύρω του
Γυναίκειο μαντίλι για το κρύο,
Το δάσκαλο που πληρωνότανε με γάλα
Μόλις θυμάται.
Θυμάται κάτι ελληνικά από το στόμα του,
Που τώρα εδώ ακούγονται αλλιώτικα.
Όχι σαν βότσαλα γυαλιστερά μεγάλης θάλασσας,
Όχι σαν ποδοβολητό του αλόγου
Ενός ανίκητου στρατηλάτη
Αλλά να, σαν τα κέρματα στην τσέπη,

Σαν το φτύσιμο στο βλέμμα του πελάτη.
Καμιά φορά πιο εγκάρδια
Σαν τούτο δω το βουητό της σκάρας,
Που όλο ανεβάζει το θερμό ατμό.

Δ. Χ. Χριστοδούλου, Το κυπαρίσσι
των εργατικών, Καστανιώτη